„ПО ЗДРАВЉЕ ПОЂИМО КА РЕЦИ А НЕ КА АПОТЕЦИ“
Сваке године, 10. маја, обележава се Међународни дан физичке активности којим се подстиче и промовише физичка активност. Обележавање овог датума омогућава подизање свести јавности о предностима физичке активности у превенцији болести. Овогодишњи слоган је „Кретањем до здравља”, а циљ је промоција свакодневне умерене физичке активности. Циљна група је целокупна популација, уважавајући све различитости у смислу узраста, пола, верске, расне, социјалне, економске и етичке припадности.
Физичка неактивност уз неправилну исхрану представља важан фактор ризика за настанак хроничних незаразних болести, а код школске деце може да утиче и на неправилан развој тела и настанак деформитета. У свету је приближно 31% одраслих особа и 80% адолесцената недовољно физички активно.
Према подацима из Истраживања здравља становништва Србије у 2019. години, 41% одраслих испитаника је било недовољно физички активно (46% жена и 36% мушкараца). Популација од 15 и више година седи у просеку око 4,7 сати дневно (највише становници Београда – готово 5,8 сати). Ексцесивном седентарном стилу живота (седење 420 и више минута током једног дана) је било изложено 23% становника Србије старости 15 и више година. Препоручених 30 минута дневно у ходању или вожњи бицикла проводило је само 9,7% испитаника. Тек сваки једанаести становник се бави фитнесом, спортом или рекреацијом најмање три пута недељно у трајању од најмање 10 минута.
Предшколска установа Дечја радост и вртић Бамби и ове године су активно учествовали у обележавању Светског дана физичке активности, који се широм света промовише сваког 10. маја. Овај важан датум подсећа на значај редовне физичке активности за очување и унапређење здравља свих узраста, а посебно деце.
Милица тренира пливање а Александра тенис. Њих две позвале су своје другаре да им се придруже. За сада кроз игру ми учимо основе пливања и тениса – рекле су Милица и Александра.
„По здравље идимо ка реци а не ка апотеци“ – поручила је др Нада Ђорђевић из Центра за промоцију здравља ЗЗЈЗ „Поморавље“, преносећи стару узреку у којој је садржана сва истина потребе за очувањем здравља кроз бригу о природи.
Организацију догађаја су подржали Центар за промоцију здравља Завода за јавно здравље Поморавље – Ћуприја, као и Средња медицинска школа Ћуприја, чији су ученици својим присуством и ангажовањем допринели едукацији малишана.
Деци је на њима прилагођен начин указано колико је важно да се свакодневно крећу, играју и учествују у физичким активностима. Кроз веселу и интерактивну радионицу, малишани су учили о здравим навикама живота.
Посебан акценат стављен је на игру као природан облик физичке активности код деце предшколског узраста. Кроз игру, деца развијају моторику, координацију, тимски дух и навике које доприносе целокупном психофизичком развоју.
Овакве активности подсећају нас да је улагање у здравље деце улагање у будућност, те да је неопходно континуирано радити на промоцији здравих стилова живота од најранијег узраста.
Коментари